چرا نیازمند مشاوره بازاریابی در کسب و کار خود هستید؟

اوضاع اقتصادی امروز، شرایط پیچیده راه اندازی یک کسب و کار جدید و وجود رقبای بسیار زیاد در هر شغلی باعث شده است که درصد موفقیت کاهش یابد. ما با اصطلاحاتی از قبیل اینکه اوضاع کسب و کار خوب نیست، فروش پایین است روبرو هستیم و یا بعضاً می گویند که نقدینگی در میان مردم پایین است (مردم پول ندارند) و رغبت زیادی برای خرید ندارند.
بر خلاف تصور هیچ کدام از موارد ذکر شده صحیح نیست. خواهش می کنم کسانی که با این عقیده مخالف هستند، ناراحت نشوند و فقط با خونسردی ادامه این مطالب را بخوانند.

اینکه می بینید در جامعه امروز تورم بالاست اتفاقاً نشان از بالا بودن نقدینگی در دست مردم است و البته نقدینگی که سرگردان است و در تولید و راه اندازی کسب و کارهای جدید سرمایه گذاری نمی شود. این سرمایه های سرگردان یک روز از بازار سکه سر در می آورند و یک روز در بازار ارز و روز دیگر در بازار مسکن. هیچ برنامه مدونی برای جذب این سرمایه ها نیست. بسیاری فکر می کنند که فقط دولت است که باید برای جذب سرمایه های سرگردان فکری بکند.

مسئله دیگری که باعث شده تا رقابت در شغل های مختلف بسیار شدید شود این است که رشد جمعیت در این سالها و رو آوردن افراد به شغل های تکراری باعث شده که رقابت در آن شغل ها بالا بگیرد و در نتیجه کیفیت عرضه خدمات و محصولات برای کاهش قیمت بسیار پایین آمده است. کاهش کیفیت محصولات و خدمات باعث خرید کمتر مردم شده است و آنها فقط از محصولاتی استفاده می کنند که از کیفیت بالاتری برخوردارند و ضمناً حاشیه سود بسیار پایین، بدلیل شرایط رقابتی بازار، درآمدزایی را برای کسب و کارها بسیار سخت کرده است.
باور کنید که شرایط تغییر کرده است. این باور چه شما بخواهید و چه نخواهید بزودی در جامعه امروز ایران رسوخ خواهد کرد و کسانی که دیر به این باور برسند باز هم از قافله عقب خواهند ماند.

بازاریابی

اما راه حل برای فائق آمدن بر این شرایط چیست؟
دو حالت پیش رو است. یا اینکه شما دارای یک کسب و کار هستید و یا اینکه می خواهید کسب و کاری راه اندازی کنید. در هر دو حالت مهم نیست که کسب و کار شما کوچک باشد و یا بزرگ.
در حالت اول اگر شما دارای یک کسب و کار هستید احتمالاً رقبای زیادی دارید و همواره در چالش رقابت به سر می برید. برای اینکه بتوانیم شرایط جدیدی را خلق کنیم می بایست بازنگری مجددی در نوع و ویژگی های محصول و خدمات خود داشته باشیم. ما باید یک موقعیت جدید در بازار خلق کنیم و خود را بی رقیب در آن موقعیت جدید قرار دهیم. اینکار یا با ارائه محصولات و یا خدمات جدید اتفاق می افتد و یا اینکه کافیست ارزش افزوده ای برای محصولات و یا خدمات فعلی خود بیآفرینیم بگونه ای که رقبا نتوانند آن ارزش را بزودی از شما تقلید کنند و شما در جایگاه جدید تا مدت ها بی رقیب به فعالیت بپردازید. در وضعیت جدید راهکارهای مشتری مداری را بررسی کرده و آن را سرلوحه کسب و کار خود قرار دهیم. فراموش نکنید که اجرای فرآیندهای بازاریابی مربوط به همه سازمان شما می شود. واحد بازاریابی در تمام سازمان شما از بالا به پایین جاری است و اگر بخواهیم واحد بازاریابی را در یک سازمان همانند بدن انسان تشبیه کنیم می توان آن را به مویرگهای بدن تشبیه کرد که در تمام بدن وجود دارند.
حالت دوم این است که شما می خواهید کسب و کار جدید راه اندازی کنید. در این صورت به شما تبریک می گویم. شما می توانید از همان ابتدا با جدی گرفتن و تاسیس واحد بازاریابی در سازمان خود و با تحقیق کامل و دقیق از شرایط بازار، نیاز سنجی مخاطبان، برنامه ریزی دقیق برای بازاریابی و تبلیغات، محصولات و خدمات جدیدی را ارائه دهید که هیچ رقیبی تاکنون آن ها را عرضه نکرده باشد. و در مدت زمان اندک شما می توانید جایگاه خوبی را در بازار کسب نمایید.

مشاوره بازاریابی

اکنون پیشنهاد می کنم این سئوال را در ذهن خود پاسخ دهید: آیا شما صرفنظر از اینکه کسب و کار دارید و یا می خواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید، برای کسب موقعیت جدید در شرایط اقتصادی موجود نیاز به مشورت با یک مشاور حرفه ای در حوزه بازاریابی را در خود احساس می کنید؟ و یا اینکه فکر می کنید تمام فرآیندهای بازاریابی اعم از تحقیق بازار، آنالیز رقبا، نیاز سنجی مخاطبان و … را خود به تنهایی می توانید انجام دهید؟
در نهایت باید بدانید که همواره دو انتخاب در پیش رو دارید: یا با همین شرایط فعلی به کار خود ادامه دهید و یا می بایست طرحی نو در اندازید. در هر دو حالت انتخاب با شماست اما ایده برتر پاسارگاد میتواند مشاور و پاسخگوی بسیاری از نیازهای شما باشد.