شکایت بزرگ‌ترین موتورجستجوی روسیه از گوگل

کمپانی روسی طی اعلامیه‌ای شکایت رسمی خود از گوگل را به دلیل شیوه‌های ضد رقابتی در سیستم‌عامل اندروید در دادگاه به ثبت رساند.

اندروید محبوب‌ترین سیستم‌عامل در بین کاربران روس محسوب می‌شود و به گفته مدیران یاندکس، گوگل روی تلفن‌های همراه مجهز به اندروید محدودیت خاصی برای فروشندگان محلی ایجاد کرده که اجازه رقابت را از آن‌ها گرفته است.

بر این اساس تولیدکنندگان محصولات نرم‌افزاری و اپلیکیشن ملزم به نصب کل خدمات گوگل مبتنی بر گوگل پلی هستند و موتور گوگل را باید به عنوان پیش‌فرض جستجو روی سیستم خود نصب کنند.

این در حالی است که به گفته روس‌ها، گوگل اندروید را یک سیستم‌عامل باز می‌نامد اما توسعه‌دهندگان اپلیکیشن را مجبور به رعایت آنچه گوگل می‌خواهد، می‌کند.

در شکایت یاندکس از سه شرکت فروشنده گوشی بنام‌های Prestigio, Fly ، Explay نام‌برده شده که شریک یاندکس بوده اما مجبور شده‌اند گوشی‌های اندرویدی را بر اساس سیاست‌های گوگل تعریف کرده و جستجو، نقشه، ایمیل و … را با گوگل تنظیم کنند، نه یاندکس!

البته شکایت یاندکس چندان محکمه‌پسند نبوده و گوگل به راحتی می‌تواند ادعا کند که فروشگاه یاندکس (http://store.yandex.com) در حال کار است. البته ادامه شکایت از گوگل در اتحادیه اروپایی این کمپانی آمریکایی را تحت فشار قرار داده است و ممکن است شکایات متعدد باعث تضعیف این کمپانی در درازمدت شود.