داده کاوی

رشد سریع فناوری اطلاعات در روش های بازاریابی سازمان ها تغییرات چشمگیری را ایجاد نموده است. وجود رقابت تنگاتنگ در فضای بازار و نیز تنوع بالایی از محصولات و خدمات باعث شده تا سازمان ها بیشتر از پیش به تحلیل رفتار مشتریان خود توجه نمایند.

تحلیل رفتار مشتری در بازار کنونی عامل اصلی بقا قلمداد می شود و سازمان ها با استفاده از داده کاوی رفتار مشتریان بالقوه و بالفعل خود را تحلیل می نمایند. سازمان ها با تجزیه و تحلیل چرخه عمر مشتری، به ارزش مشتری پی برده اند.

 

data_mining

 

 

داده کاوی اطلاعات به علت احتمال افشای داده های خصوصی باعث نگرانی هایی می شود، مشاوران بازاریابی و فروشش ایده برتر پاسارگاد علاوه بر تعهد بالای کاری با استفاده از ابزار و فناوری انبار داده، روش های مدیریت ارتباط با مشتری، سند سازی، پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و دیگر روش های حفاظت اطلاعات از داده ها حفاظت می نمایند.

اصطلاح Data Mining یا همان داده ‌کاوی به مفهوم استخراج اطلاعات نهان و یا الگوها و روابط مشخص در حجم زیادی از داده‌ ها به یک یا چند بانک اطلاعاتی بزرگ است. داده ‌کاوی (Data Mining) به بهره ‌گیری از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ‌ها به منظور کشف الگوها و روابط معتبری که تاکنون ناشناخته بوده ‌اند اطلاق می‌شود.

 

%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%87-%da%a9%d8%a7%d9%88%db%8c

 

 

این ابزارها ممکن است مدل های آماری، الگوریتم ‌های ریاضی و روش‌های یاد گیرنده (Machine Laming Method) باشند. داده کاوی منحصر به گردآوری و مدیریت داده‌ ها نبوده و تجزیه و تحلیل اطلاعات و پیش ‌بینی را نیز شامل می‌شود.
واژه کشف دانش در پایگاه ‌داده ها (Knowledge Discovery in Database (KDD)) به همه شیوه‌ هایی اشاره دارد که هدف آنها پی بردن به ارتباط و نظم بین اطلاعات قابل مشاهده است. لغت KDD برای توصیف همه مراحل استخراج اطلاعات از پایگاه ‌داده و نیز بیان اهداف کارهای اولیه کاربرد قوانین تصمیم‌گیری است.

این واژه به بیان ارتباط تکنیک های آنالیز در چندین مرحله با هدف استخراج دانش ‌های ناشناخته قبلی از داده‌ های در دسترس می باشد. داده ‌هایی که ارتباط منظم و پراهمیت آنها قبلاً به نظر نمی‌رسید. کم کم واژه داده‌ کاوی جای خود را پیدا کرد و مترادفی برای همه مراحل استخراج دانش شد. هر چند که داده‌کاوی مرحله‌ای از KDD است، اما در کل KDD فرایند یافتن اطلاعات و الگوهای مفید از داده را گویند و داده ‌کاوی بهره گیری از الگوریتم هایی برای یافتن اطلاعات مفید در فرایند KDD است.

 

%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b4%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%86

 

مشاوران بازاریابی و فروش ایده برتر پاسارگاد با فرایند ذیل را برای KDD دنبال می نمایند:

  1. پاکسازی و یکپارچه سازی داده ها (پیش پردازش داده)
  2. ایجاد یک انبار داده مشترک برای تمام منابع
  3. داده کاوی
  4. بصری سازی نتایج تولید شده

 

همچنین در خصوص داده کاوی فرایند:

  1. كاوش اولیه
  2. ساخت مدل یا شناسایی الگو با كمك احراز اعتبار/ تایید
  3. بهره برداری

 

داده کاوی, داده کاوی datamining, داده کاوی data mining, تحلیل رفتار مشتری, داده کاوی رفتار مشتری, تجزیه و تحلیل داده, بازاریابی, مشاوره بازاریابی, مشاوره فروش, مشاوره بازاریابی و فروش